Urbana poljoprivreda – Uzgajanje riba i povrća u gradovima
Izgradnja stambenih i poslovnih zgrada je u stalnom porastu. Prostor koji ovi objekti zauzimaju uopšte nije zanemarljiv jer da bi se on obezbedio u mnogim gradovima nestaje veliki broj šumskih ili poljoprivrednih površina.
Kako bi ublažili ili rešili ovu situaciju ekolozi i arhitekte su došli na ideju kojom bi se nedostatak ovog prostra delimično ili poptuno mogao nadoknaditi. Rešenje je zasnovano na efikasnom korišćenju krovnih površina ovih objekata, koje bi se koristile za razvoj i uzgajanje biljaka.
Zahvaljujući ovakvoj ideji širom sveta krovovi mnogih poslovnih i stambenih zgrada počeli bi da se koriste za proizvodnju hrane ili kao novi prostor za razvoj zelenih površina.
Svojim novim prototipom eko-bašte “Globe/Hedron”, dizajner Antonio Scarponi je otišao i korak dalje. On je u okviru svoje nove bašte uključio i prostor za uzgajanje riba. Njegova nova rešenja bazirana su na osnovu projekata i rešenja grupacije urbanih uzgajivača hrane u Cirihu.
Prototip Globe/Hedron “je staklena bašta dizajnirana za organsko uzgajanje ribe i povrća na vrhu generičkih ravnih krovova. Dizajn je optimizovan na bazi savremenih poljoprivrednih metoda i tehnika za uzgoj ribe gde: voda ishranjuje biljke, a biljke čiste vodu ribama”.
Korišćenjem ove poljoprivredne tehnike prototip Globus/Hedron je optimizovan da u periodu od četiri godihe obezbedi ishranu za četiri porodice. Ovim projektom moguće je obezbediti 100 kg ribe i 400 kg povrća, od brokolija i blitve preko zime, do paradajza i plavog patlidžana u letnjim mesecima.
Prema Scarponiju geodetski dizajn kupe omogućava da veliki i težak akvarijum ima stabilnost na čvrstom okviru staklenika tako da “vodena farma može biti postavljena na više krovova bez strukturnog dodatnog prilagođavanja zgrade.”
Korišćenje kupole može biti višenamensko. Kupola može biti opremljena i solarnim panelima i rashladnim turbinama koje bi generisale energiju, a osnovna struktura se može prilagoditi efektu staklene ploče ili izolacionih panela tako da odgovara različitim okruženjima i vremenskim uslovima.
Unutrašnjost može biti konstruisana na različite načine u zavisnosti od cene, ekoloških potreba i adekvatne izolacije. Cela kupola može da se raspakuje i pakuje radi lakšeg transporta i postavljanja.
Prilikom projektovanja bašte Scarponi je uzeo sve u obzir, pa i energiju koja je potrebna za funkcionisanje bašte.
Poslednji testovi bi trebali da daju odgovor da li će solarni paneli postavljeni na kupoli biti dovoljni za energetsku održivost, kako bi troškovi održivosti bašte bili svedeni na minimu.
.
Tags: Proizvodnja hrane na krovovima, Proizvodnja hrane u gradu, urbana ekologija, Urbana poljoprivreda – Uzgajanje riba i povrća u gradovima, Urbana proizvodnja hrane
Wed, Jun 20, 2012
Vesti, Zanimljivosti