Ginkgo – Ukras parkova i drvoreda
Ginkgo biloba je jedna od najstarijih vrsta drveća na Zemlji. Jedna od petnaest ginkgo vrsta koja je preživela ledeno doba, a na Zemlji postoji već 270 miliona godina. Otporna je na razne bolesti, napade štetočina, aerozagađenje…
Smatra se najstarijom i najotpornijom biljkom na planeti, često se označava kao „živi fosil’’. Postoje stabla koja dostižu i do 40 metara visine i prečnika do dva metra.
Ginkgo je listopadno drvo, na biološkoj lestvici nalazi se između paprati i četinara. Poreklom je iz Kine, gde ga smatraju svetim drvetom, a u Evropi se pojavio 1730. godine u Holandiji, gde i danas raste najstariji primerak ove vrste na našem kontinentu. Neka stabla u Aziji stara su čak i više od 1.500 godina.
Ginkgo se već vekovima u Kini upotrebljava kao lek. Zabeleženo je da su lišće koristili 2.800 godina pre nove ere za lečenje raznih bolesti, kao što su astma, plućne bolesti a posebno za podsticanje periferne i moždane cirkulacije krvi.
Ova biljka u sebi sadrži visok nivo flavonoida pa zahvaljijući tome ima jako antioksidativno dejstvo.
Lekovita svojstva koja ima Ginkgo biloba ublažavaju vrtoglavicu, glavobolju, poboljšavaju koncentraciju i pamćenje. Ublažavaju tegobe astme, Alzheimerove bolesti, visok ili nizak krvni pritisak, zarastanje rana, upale vena. Koristi se i kao prirodni lek protiv migrene. Korišćenje i upotreba raznih preparata preporučuje se isključivo prema savetu lekara.
Seme Ginka se još od 206 godine pre nove ere koristilo u ishrani, uz dobru pripremu odilčnog je ukusa. Iako se list Ginka u tradicionalnoj medicini dalekog istoka primenjuje od davnina, prvi ekstrakt dobijen je tek 1965 godine.
U nekim zemljama pretežno se gaji na plantažama za proizvodnju listne mase, odnosno sirovine za farmaceutsku industriju.
Plantaže dostižu od 400 do više hiljada hektara. Najveće plantaže u Evropi nalaze se u Francuskoj.
Pokazalo se da je plantažna proizvodnja ove vrste ekonomski isplativa jer potražnja znatno nadmašuje proizvodnju.
Ginkgo i kod nas dobro uspeva jer su klimatski uslovi povoljni. Veoma se uspešno gaji u parkovima i botaničkim baštama.
Ginkgo je mnogim zemljama postao jedna od omiljenih vrsta za ukras parkova i drvoreda. Pored lekovitih svojstava, utvrđeno je da efikasno prečišćava i dobro podnosi zagađeni vazduh u gradovima.
..
..
.
Tags: Ginkgo biloba – Ukras parkova i drvoreda, Ginko biloba (lat. Gingko biloba) – Ukras parkova i drvoreda
Tue, Apr 23, 2013
Biodiverzitet, Vesti