EkoSpark.com

 
     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» KUKURUZ KAO GORIVO

Etanol dobijen iz kukuruza odavno se smatra odličnim energentom koji bi u svojoj masovnijoj primeni smanjio obim eksploatacije nafte, ali i emisije štetnih gasova u atmosferu.

 Etanol bez velikih prilagođavanja možemo koristiti kao alternativno gorivo sa znatno manjim emisijama ugljen-dioksida što bi vremenom usporilo i brzinu klimatskih promena. Danas se zato mnogim projektima i analizama traži odgovor na pitanje : ’’Da li kukuruz trebamo koristiti u ishrani ili za proizvodnju alternativnog goriva ?’’

Mnoge naučne institucije i ministarstva duplirali su sredstva za istraživanje u oblasti alternativnih vrsta goriva, biogoriva i ostalih ekoloških izvora energije i zato se danas najprioritetnije radi na projektima gde je kao sirovina u upotrebi kukuruz, soja, stočno bilje, poljoprivredni otpad i organski otpad iz domaćinstva.

Već sada se skoro 11 milijardi bušela kukuruza (mera za zapreminu, jedan U.S. bushel = 35.24 l) svake godine pretvara u etanol, što se odlično poklapa sa mogućnošću primene E10 benzina  (10% etanol i 90% benzin) kod većine novih automobila. Međutim za sada je previše “čađi” oko ovog ekološkog goriva, obzirom da 114 postrojenja za proizvodnju etanola u SAD koristi prirodni gas pa čak i ugalj u procesu proizvodnje etanola koji se kamionima i železnicom doprema krajnjim korisnicima – ovo je stoga što postojeći distributivni gasni cevovodi ne mogu da posluže za transport etanola zbog njegovog korozivnog efekta na gvožđe. Pored toga, proizvodnja dosta zavisi od finansijske podrške vlada država koje se okreću “čistim” gorivima, a uočeno je da zbog sve veće potrebe za kukuruzom njegova cena na agro-berzi raste. Zbog toga su se alternative našle u gradskom otpadu, drvenoj pulpi i odbačenim granama, kao i kukuruznoj tuluzini; iz njih kao sirovinske baze dobija se celulozni etanol koji daje čak više energije nego onaj dobijen preradom kukuruza.

 

    Eko Info

    Tehnologija

    SoS Info

    Reciklaža i Otpad

    Energija

    Biodiverzitet

    Vazduh

    Voda

    Hemikalije

    Zdrav Život

    Info – Pojmovi

    Zanimljivosti

 

 

ekospark@gmail.com

 

 

 

 

 

Na žalost, sve ima nedostatak pa i ovo rešenje – proizvodnja je prilično skuplja, usled čega zagovornici ove tehnologije naporno rade na ekstrahovanju enzima i termičkim obradama sirovine da bi se proces učinio maksimalno ekonomičnim.

 

» POVEZANI TEKSTOVI :

      Etanol Iz Šećerne Repe

      Kineska Revolucija U Svetu Automobilizma

      Moguće Promene U Avio-Saobraćaju

      Efikasno Korišćenje Plimskih Talasa U Škotskoj

      Komercijalna Piroliza Biomase

      Krave Zagađivači Vazduha

 

EkoSpark.com

 
     

 

 

| Copyright EkoSpark © 2008 All Rights Reserved |

| webmaster : DELFIN-DIZAJN |