EkoSpark.com

 
     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» Voda - h20

Voda je jedinstvena komponenta prirode, bez koje se ne može zamisliti nastanak i postojanje života, a istovremeno je dobro kojim se može raspolagati i koje se može unovčiti. Voda je predmet mnogih kontroverznih ekonomskih interesa i kompleksnih socijalnih odnosa, izvor međunarodnih konflikata, ali sve više i faktor koji zaokuplja pažnju svojom suštinskom ulogom u opstanku čovečanstva i biosfere. Sve se više pokazuje tačnim da „plavu planetu“ kao takvu ne smemo uzimati zdravo za gotovo, jer ono što je čini plavom, a to je upravo voda, postaje redak resurs oko koga će se možda uskoro voditi ratovi.

» Svojstva vode

Voda je istovremeno jednostavan i kompleksan element. Molekul vode sastoji se iz samo tri atoma, dva atoma vodonika i jedan atom kiseonika. Ova konfiguracija atoma, međutim, takođe je i struktura sa neverovatnim fizičkim i hemijskim  svojstvima. Molekuli vode su povezani međusobno, stvarajući tzv. vodoničke veze. Te veze upravo su određujući faktor skoro svih fizičkih karakteristika vode i mnogih od njenih hemijskih svojstava.

Voda je jedina supstanca prisutna u prirodi koja se javlja u tri agregatna stanja: čvrstom, tečnom i gasovitom. Čista voda na nivou mora ključa na 100 stepeni Celzijusa a ledi se na 0 stepeni. Na većim nadmorskim visinama, gde je atmosferski pritisak manji, tačka kljućanja vode je niža za neki stepen, što objašnjava zašto kuvanje jajeta na velikim visinama duže traje.

Voda se s pravom naziva univeralni rastvarač, jer rastvara mnogo više supstanci nego bilo koja drugi rastvarač. Teško da postoji nauci poznata supstanca koja nema svojstvo rastvorljivosti u vodi. Rastvorene supstance u vodi snižavaju njenu tačku smrzavanja, a to objašnjava posipanje ulica solju tokom zime da bi se sprečio nastanak poledice.

Molekuli vode, pored toga što se povezuju međusobno, vezuju se i za druge supstance, npr.staklo, pamuk, biljno tkivo i zemlju. Ova pojava zove se adhezija.

 

    Eko Info

    Tehnologija

    SoS Info

    Reciklaža i Otpad

    Energija

    Biodiverzitet

    Vazduh

    Voda

    Hemikalije

    Zdrav Život

    Info – Pojmovi

    Zanimljivosti

 

 

ekospark@gmail.com

 

» Značaj vode za život

Skoro sve supstance postaju teže i gušće konvertovanjem iz tečnog u čvrsto stanje. Voda, međutim, tom prilikom povećava zapreminu i postaje lakša kada se transformiše u led. Ova njena osobina od vitalnog je značaja za održavanje života u vodenim staništima tokom zime. Kišna kap, padajući ka zemlji, rastvara atmosferske gasove i time kiša utiče na kvalitet zemljišta i vodenih površina.

Još jedno svojstvo vode je da može da bude spremište velikih količina energije, što okeane i mora čini gigantskim rezervoarima toplote. Ovo naročito ima uticaj na klimu područja na obodima većih vodenih basena. Takođe, zbog ove osobine voda se koristi za rashlađivanje i termalne ili hemijske procese koji podrazumevaju transfer toplote.

Površinski napon vode je mera jačine tankog filma vode koji između dve supstance teže i gušće od vode stvara postojanu vezu. Međusobno privlačenje molekula vode stvara ovaj snažan film, koji je među drugim tečnostima slabiji jedino od filma koji nastaje vezivanjem molekula žive i time nastaje svojstvo vode da na površini održava teže i gušće supstance. Neki akvatični insekti, vodeni pauk na primer, koriste tu njenu osobinu radi kretanja na površini vode. Površinski napon od suštinskog značaja za transfer energije vetra koji izaziva talase, čija je uloga neophodna u bržoj difuziji kiseonika u jezerima i morima.

U tankom staklenom kapilarnom sudu, molekuli na ivici vode vezuju se za molekule stakla iznad njih i istovremeno vuku ostale molekule vode sa njima, čime ta površina povlači celokupnu zapreminu vode, što traje sve dok ne nadvlada gravitaciona sila. Ova pojava naziva se „kapilarna akcija’“ i to omogućava korišćenje sunđera za sakupljanje prosute vode. Da nije ove pojave,sve hranljive materije potrebne zeljastim biljkama i drveću ostale bi u zemljištu.

Takođe, u našoj krvi voda čini najveći deo. Radi regulacije telesne temperature, ljudski organizam dnevno treba da razmeni oko dva litra vode.

Mesta u kojima se zadržava voda u manje-više nepromenjenoj količini nazivaju se vodenim basenima. Voda postoji u rekama, jezerima, bazenima, životinjama, vegetaciji i pod zemljom.

» Dodatni LINKOVI :

      Kretanje Vode I Kvalitet Vode

      Voda - h20 (Značaj Vode Za Život)

      Voda – Najvažniji Faktor U Proizvodnji Hrane

      Vodeni Resursi (Površinske I Podzemne Vode)

      Uštedite Vodu I Sebi I Drugima 2010

      Uticaj Čoveka Na Biosferu

      Život Koji Teče

 

EkoSpark.com

 
     

 

 

| Copyright EkoSpark © 2008 All Rights Reserved |

| webmaster : DELFIN-DIZAJN |