EkoSpark.com

 
     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» Izvori zagađenja vode

Poljoprivredne aktivnosti kao što su primena pesticida, đubriva i drugih hemijskih proizvoda izazivaju značajno zagađenje vazduha i vode;

Sistemi za prečišćavanje otpadnih voda, ukoliko ne funkcionišu na propisani način, mogu izazvati zagađenje vode;

Izgradnja mostova i uređenje rečnih obala mogu izazvati promene u rečnom toku i nivou podzemnih voda;

Istakanje naftnih prerađevina i hemikalija iz tankera uništava  vodene ekosisteme;

Mnogi gradovi nemaju objekte za preradu otpadnih voda. Direktno ispuštanje otpadnih voda u reke uništava vodene ekosisteme;

Velika koncentracija životinja u svinjarstvu i živinarstvu intenzivnog tipa proizvodnje oslobađa velike količine otpada, čije ispuštanje u reke bez odgovarajućeg prečišćavanja izaziva pomor vodenog biljnog i životinjskog sveta i negativne efekte po ljudsko zdravlje;

Reke često mogu biti zagađene kanalizacionim vodama ili bujicama kišnice;

Odlaganje otpada u vodenim površinama smanjuje kvalitet vode i uništava vodene ekosisteme;

Ispuštanje neprerađene ili nedovoljno prerađene industrijske vode u reke štetno je po vodene biljke i životinje i zdravlje ljudi;

Vađenje peska i šljunka iz reka uništava obale i uvećava sedimentaciju.

 

    Eko Info

    Tehnologija

    SoS Info

    Reciklaža i Otpad

    Energija

    Biodiverzitet

    Vazduh

    Voda

    Hemikalije

    Zdrav Život

    Info – Pojmovi

    Zanimljivosti

 

 

ekospark@gmail.com

 

» Regulacija otpadnih voda

U seoskim u prigradskim područjima, otpadne vode iz domaćinstava obično se akumuliraju u septičkim rezervoarima ili jamama. U cilju sprečavanja zagađenja podzemnih voda, oni se moraju prazniti svake 3-4 godine od strane specijalizovane kompanije.

U gradskim područjima, najveći deo otpadnih voda iz domaćinstava, privrede, fabrika i kišni talog odvode se kanalizacionom mrežom do postrojenja za prečišćavanje. Neki gradovi imaju poseban sistem cevovoda za odvođenje kišnice i poplavnih voda.

Kada otpadna voda stigne u postrojenje za prečišćavanje, podvrgava se procesu koji može imati do tri nivoa:

a) Primarna prerada - mehanički proces sa primenom rešetki radi filtriranja grubog materijala (kamenja, granja, sljunka itd.)

b) Sekundarna prerada - biološki proces u kome se aerobne bakterije koriste za uklanjanje do 90% biorazgradljivog organskog otpada. Kanalizaciona voda se obično upumpava u veliki rezervoar i nekoliko časova meša sa muljem obogaćenim bakterijama i aeriše mehurićima vazduha radi uklanjanja mikroorganizama. Otpadna voda onda se prebacuje u taložnik u kome se većina tvrdog materijala i mikroorganimi sležu na dnu u vidu mulja.

Dalje, mulj se isušuje anaerobnom digestijom a kasnije sagoreva, odlaže na deponiju ili primenjuje u poljoprivredi kao đubrivo. Međutim, čak i nakon sekundarne prerade, otpadna voda još uvek sadrži organske materije zavisne od kiseonika, tvrđe oblike otpadnog materijala, 70% sadržaja fosfora u formi fosfata, nitrate i nešto toksičnih metala.

c) Tercijarna prerada - sistem specijalnih hemijskih i fizičkih procesa koji uklanjaju specifične zagađivače koji ostaju u otpadnoj vodi nakon prve dve faze prečišćavanja.

Ova faza prerade je retko u primeni usled velikih troškova izgradnje i održavanja, međutim, u velikoj je primeni u Finskoj, Švajcarskoj, Švedskoj, Nemačkoj i u manjoj meri zastupljena je u Danskoj i Norveškoj.

» Dodatni LINKOVI :

      Čovekov Uticaj Na Vodu

      Uštedite Vodu I Sebi I Drugima 2010

      Uticaj Čoveka Na Biosferu

      Voda I Čovekove Potrebe Za Vodom

      Voda, Strateški Resurs

      Koliko Vode Zaista Trošimo A Da Toga Nismo Ni Svesni

      Voda – Najvažniji faktor U Proizvodnji Hrane

      Voda U Svetu I Kod Nas – Zabrinjavajuće Činjenice

 

 

EkoSpark.com

 
     

 

 

| Copyright EkoSpark © 2008 All Rights Reserved |

| webmaster : DELFIN-DIZAJN |