EkoSpark.com

 
     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

» Male kazne za "trovače" voda - (iz arhive)

Ključni izvori zagađenja reka u Srbiji su neprečišćene industrijske i komunalne otpadne vode. Oko 50 odsto zagađenja ispuštenog u reke dolazi od industrijskih postrojenja. Beograd svu otpadnu vodu kroz 20 izliva ispušta direktno u Dunav i Savu bez ikakvog prečišćavanja. Samo 13 odsto komunalnih otpadnih voda tretira se pre ispuštanja.

Nikola Marjanović, direktor Direkcije za vode Srbije, kaže da od svih prijava koje inspektori podnesu protiv zagađivača samo pola biva procesuirano, a od toga samo se pola završi kažnjavanjem. On je naveo slučaj ispuštanja 50 tona nafte u Savi kod Beograda. Za otkrivanje zagađivača potrošeno je 2,5 miliona dinara. Krivac je pronađen u Kliničkom centru Srbije kojem je na kraju izrečena kazna od 120.000 dinara, dakle višestruko manja od troška za njegovo pronalaženje. Marjanović smatra da se nesavesnim zagađivačima može stati na put izricanjem oštrijih kazni.

Republička direkcija za vode pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u okviru saradnje sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju, započela je realizaciju tri projekta koji treba da doprinesu poboljšanju efikasnosti upravljanja vodama u Srbiji. Vrednost započetih projekata je 5,3 miliona evra, a cilj projekta je jačanje zaštite vodnih resursa i kvaliteta. Na primeni ovog projekta radiće stručnjaci iz Španije, Danske, Holandije, iz Instituta "Jaroslav Čarni" i Regionalnog centra za životnu sredinu za centralnu i istočnu Evropu

Ovim projektom, u vrednosti od 2,8 miliona evra, između ostalog, planirani su prikupljanje i tretman otpadnih voda u slivu Južne Morave, koji će trajati dve godine.

Od 463 naselja u Vojvodini samo 44 imaju nekakav sistem odvođenja otpadnih voda. Većina opština ima problem sa otpadnim vodama iz ruralnih sredina koje nemaju izgrađenu kanalizacionu mrežu. U seoskim naseljima veliki problem predstavljaju septičke jame. Povećane koncentracije nutrijenata u slivu Zapadne Morave su indikatori zagađenosti vode i ukazuju na zagađenost zemljišta i mogućnost poremećaja lanca ishrane rečne flore i faune i ugrožavanje biodiverziteta.

 

    Eko Info

    Tehnologija

    SoS Info

    Reciklaža i Otpad

    Energija

    Biodiverzitet

    Vazduh

    Voda

    Hemikalije

    Zdrav Život

    Info – Pojmovi

    Zanimljivosti

 

 

ekospark@gmail.com

 

 

Veliki problem predstavlja zagađenje voda Srbije sa neuređenih deponija. Voda i otpad su čvrsto povezani. Svaki otpad dospeva do podzemnih voda. Stanovnici Srbije će pre ili kasnije osetiti posledice ove nebrige zbog neodgovarajućeg odlaganja otpada. Brojni izvori biće zagađeni. Vodu od otpada jedino je moguće zaštititi izgradnjom uređaja za kontrolisani odvod vode. Podzemne vode zagađuje preterana upotreba veštačkog đubriva. Mnogo je zagađivača, a malo novca da se ugrade uređaji za prečišćavanje vode.

Stručnjaci konstatuju da je sve manje zdrave izvorske vode. Oni smatraju da glavni razlog za to treba potražiti u nekontrolisanoj seči šuma i da se spas nalazi u planskom pošumljavanju i površinskim akumulacijama, malim branama i zaštiti izvorišta reka.

U srednjem i severnom delu Banata izražen je problem "žute vode" iz dubljih slojeva. Samo 25 odsto stanovnika Banata pije ispravnu vodu. Oko 20 odsto stanovnika Bačke pije ispravnu vodu. Na ovom području u sedam opština postoje postrojenja za preradu vode za piće.

Tri najveće crne tačke zagađenja životnog prostora u Srbiji su Bor, Kolubara i Trepča odakle se opasne materije šire kroz rečne slivove. Opasne materije iz Kolubarskog basena svoj put ka centralnoj Srbiji započinju rekom Kolubarom, Trepča preko reke Gračanke i Sitnice zagađuje moravski sliv, dok u istočnu Srbiju i Dunav otrovi stižu iz reke Pek. Srbija sa oko 13 odsto "doprinosi" zagađenju Dunava raznim organskim materijama koje se sa stočnih farmi direktno ulivaju u ovu reku.

Kako smatraju stručnjaci, Srbija u budućnosti ne bi trebalo da ima problema sa vodom, ukoliko se smanji zagađenje postojećih izvora i digne na visoki nivo upravljanje našim vodnim resursima. Samo osam odsto voda u Srbiji su naše domicilne vode, ostalo su tranzitne – veliki vodotokovi Dunav i Sava prolazi kroz Srbiju i moramo raditi na očuvanju ne samo naših, već i međunarodnih vodotokova.

» Dodatni LINKOVI :

      Ekološki Projekti Za Čistu Vodu U Srbiji 2007-2008 (arhiva)

      Najveća Nestašica Pitke Vode U Istoriji, Procenjuju UN

      Uštedite Vodu I Sebi I Drugima 2010

      Voda I Čovekove Potrebe Za Vodom

      Koliko Vode Zaista Trošimo A Da Toga Nismo Ni Svesni

      Voda – Najvažniji faktor U Proizvodnji Hrane

      Voda U Svetu I Kod Nas – Zabrinjavajuće Činjenice

 

 

EkoSpark.com

 
     

 

 

| Copyright EkoSpark © 2008 All Rights Reserved |

| webmaster : DELFIN-DIZAJN |